اخبار

1396/10/26
مصاحبه با رئیس همایش، دبیر علمی و دبیر اجرایی


رئیس همایش

دکتر رفعت بیات: دکترای جامعه شناسی، موسس و رئیس موسسه آموزش عالی الکترونیکی فاران (مهر دانش)  

1- برگزار کننده همایش را معرفی کنید و در مورد سوابق آن توضیح بدهید ؟

برگزار کننده مرکز آموزش عالی الکترونیکی فاران مهر دانش می باشد که از سال 1387 فعالیت رسمی خود را شروع کرده است و در حال حاضر دارای دانشجویان فعال در اقصی نقاط ایران اسلامی در مقطع کارشناسی( در رشتههای مدیریت صنعتی، مدیریت کسب و کار، مدیریت بازرگانی، حسابداری، حقوق، آموزش زبان انگلیسی و مهندسی کامپیوتر) و در مقطع کارشناسی ارشد (در رشته های مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک و شبکه ،مدیریت انتقال تکنولوژی، مدیریت بازرگانی گرایش کار آفرینی، حقوق خصوصی و حسابداری) می باشد.

2- مدعوین همایش ( جامعه هدف ) چه کسانی هستند؟

هدف از برگزاری این همایش برقراری ارتباط میان اقشار دانشگاهی اعم از اساتید، محققان و دانشجویان با متولیان امور اجرایی در حوزه های مختلفی اعم از صنعت، تجارت، بهداشت و خدمات می باشد به گونه ای که آخرین پیشرفتهای فناوری اطلاعات در ایران و جهان مورد بررسی قرار گیرد و زمینهء اجرای موفق این پیشرفتها حاصل شود.

3-حامیان همایش را معرفی کنید ؟

  در حال حاضر دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و دانشگاه خوارزمی افتخار همکاری به موسسه آموزش عالی فاران مهر دانش را در این همایش داده‌اند. همینطور شرکتهای هف هشتاد، پیوند داده ها، کارایان نیک فکر، بازار اینترنتی ایرانیان، آریا سلامت آبتین، بهین پویان هوتن و چکاد آلا. حمایتها در حال افزایش است و این فرایند حمایتی نمایانگر این واقعیت است که مباحث جدید علم و فناوری در حوزه های توسعه علمی و ارتقاء کیفیت سلامت و کارآفرینی با در نظر گیری اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار دارد.

 

4-تفاوت این همایش با سایر همایش های برگزار شده و یا در دست اقدام فناوری اطلاعات را بیان بفرمائید ؟

همایش های درجریان فناوری اطلاعات با هدف بررسی تحولات فناوری اطلاعات در یک شاخه علمی خاص ویا به کارگیری تکنولوژی های مشخص، طراحی و اجرا می شوند. در صورتی که تاکید این همایش بر بررسی یک نقشه کلی از کاربردها و پیشرفتهای فناوری اطلاعات در حوزه های علمی است ، به گونه ای که امکان حصول چند طرح و ایده اجرائی با رویکرد اقتصاد مقاومتی فراهم گردد .شاید تنها همایشی باشد که به دنبال کشف  ایده هایی هست که به طور مثال در کیفیت سلامت، هزینه‌ها را تقلیل و بهره وری آنرا برای رضایتمندی مردم کشورمان افزایش دهد. یا ایده و مدلهائی به منظور توسعه بهره‌وری و رونق در تجارت الکترونیک و نوآوری در سطح داخلی و خارجی یعنی واردات و صادرات داشته باشد. نتیجه این نوآوریها دقیقا در تقلیل هزینه های حمل و نقل هوایی و زمینی، حامل های انرژی، سفرهای مختلف و محدود کردن زمان برای ارائه خدمات مفید به مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر خواهد بود. به دنبال این هستیم که جایگاه تاثیر فناوری اطلاعات در زندگی روزمره مردم بیشتر مورد بهره برداری قرار گیرد.

www.irna.ir/tehran/fa/News/82791767


دبیرعلمی همایش

دکتر حمید مقدسی : دکتری مدیریت اطلاعات بهداشتی وفوق دکترای انفورماتیک پزشکی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 

ضرورت برگزاری این همایش چیست؟

فناوری اطلاعات چنان با تار و پود زندگی انسان در آمیخته است که به نظر می رسد تا یک دهه آینده مردم در پاسخ به این سوال که مادر علوم چیست، خواهند گفت فناوری اطلاعات. رسوخ فناوری اطلاعات در تمامی علوم، انکار ناپذیر است و از اصلی ترین کاربردهای آن گسترش مرزهای علم و  دانش از طریق داده کاوی به ویژه  بر پایه هوش مصنوعی است. سلامت الکترونیک نیز مولود این فناوری در حوزه بهداشت است که بطور ویژه خود را با شبکه ملی اطلاعات بهداشتی متجلی می سازد. فناوری اطلاعات علاوه بر آنکه سهمی چشمگیر در ظهور سیستم های خبره دارد موجبات ارتقا کیفیت مراقبتهای بهداشتی را فراهم نموده است. به همین دلیل موسسه آموزش عالی فاران در راستای اجرای مسئولیت خود، پرداختن به کاربردهای فناوری اطلاعات را در توسعه علمی و ارتقا کیفیت سلامتی از طریق برگزاری همایشهای مستمر ، یک ضرورت اساسی تلقی کرده  و به آن اهتمام ورزیده است. از این طریق فاران می کوشد تا فرصتی برای ارایه راهکارها و نوآوریهای موثر در تحقق اهداف از سوی متخصصین دانشگاهی، فعالان حوزه های صنعت، بهداشت و مدیران ذیربط فراهمآورد .

2- دستاوردها و تاثیرات برگزاری چنین همایشی در توسعه علمی و در حوزه بهداشت چیست؟

برجسته کردن این نکته که "پیشرفتهای علمی وفناورانه جامعه مستلزم وجود سیستم های دانش بنیان وخردگرا است " در اذهان عام و خاص جامعه،  بسیار حایز اهمیت  می باشد. تاکید  بر اینکه  تنها از طریق ایجاد  چنین  سیستم هایی می توان سوالات گوناگون حوزه های علمی را شناسایی نمود و می توان برای آن ها پاسخ مناسب یافت، از دیگر آثار قابل توجه چنین همایش هایی است.

همچنین توجه دادن ذهن آکادمیک کشور به لزوم مدیریت دانش بوسیله سیستم های مبتنی بر فناوری اطلاعات ؛ و ملموس نمودن چگونگی رشد سریع علمی و اقتصادی کشور در پرتو بکارگیری سیستم های مدیریت دانش، از دیگر ثمرات برگزاری همایش های کاربرد فناوری اطلاعات محسوب می شود.

قابل ذکر است حوزه بهداشت کشور نیز ضمن بهره مندی از ثمرات علمی بکارگیری فناوری اطلاعات ، بصورت عملی و فناورانه ، شاهد پیشرفت سلامت الکترونیک و سلامت همراه خواهد شد. البته با رواج روزافزون روند خود مراقبتی در دنیا، در آینده ای نزدیک، جامعه شاهد تاثیر خدمات مذکور در اجرای موفق برنامه های فراگیر خود مراقبتی خواهد بود.

این حوزه علاوه بر آنکه در مسیر ایجاد سیستم های اطلاعاتی دانش بنیان و نیز سیستم های مدیریت دانش گام خواهد برداشت، توسعه شبکه ملی اطلاعات بهداشتی قدرتمند و برخوردار از سیستم خبره را از اهداف جدی خود قرار خواهد داد. بدین ترتیب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در اجرای وظیفه خطیر خود که همانا رصد کردن دقیق وضعیت سلامتی پیکره جامعه و ارتقای آن است، بسیار موفق خواهد بود.

3- وضعیت کشورهای پیشرفته جهان در ارتباط با کاربردهای فناوری اطلاعات در حوزه های توسعه علمی و ارتقاء کیفیت سلامتی چگونه است ؟

کشورهای توسعه یافته غربی  بطورجدی از اوایل دهه 1990  با ایجاد سیستم های دانش بنیان، به تولید دانش در حوزه های مختلف پرداختند و از طریق سیستم های مدیریت دانش، بستر شکل گیری سیستم های خرد بنیان را پدید آوردند. به این ترتیب با شروع دهه 1990 همگرایی علوم بطور عملی روی داد. از آثار همگرایی مذکور ، پدیده انبوه داده است که از سال 2000 توجه مدیریت جهان غرب را بخود معطوف نمود. همچنین با شروع سال 2000 پرداختن به فناوریهای همگرا شامل: نانو(Nano)، بایو(Bio)، اطلاعات (Information) و نیز علم شناخت (Cognitive Science) از مهمترین برنامه های کشورهای غربی محسوب گردیده است. بطوریکه از آن طریق علاوه بر بالا بردن سطح سلامتی مردم، در مسیر افزایش توانایی و عملکردهای انسانی قدم بر می دارند.

رشد شگرف علمی برخی از کشورها ی غربی و نیز معدودی از کشورهای آسیایی ، مرهون شکل گیری سیستم های دانش بنیان در اوایل دهه 1990 و متعاقبا ایجاد سیستم های خرد بنیان در اواخر این دهه می باشد. رویکرد همگرایی علوم صرفا بر اساس ضرورت و نیاز به ترکیب و تجمیع داده ها و نیز دانش تولید شده در تمامی حوزه های علمی بوده است و بس. آثار و تبعات چنین تجمیعی موجب ایجاد و توسعه خارق العاده فناوریهای گوناگون اعم از منفرد و یا همگرا شده است.

www.isna.ir/news/96110703634 

www.irna.ir/tehran/fa/News/82792827 

دبیر اجرائی همایش

دکتر شیرین عیانی : دکتری انفورماتیک پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی ، معاونت پژوهشی موسسه آموزش عالی الکترونیکی فاران

 

1- در ارتباط با ظهور و جایگاه فناوری های نوین ،خصوصا فناوری اطلاعات در زندگی امروزه بشر بفرمائید ؟

فناوری ها ی نسل جدید رند و خزنده هستند .در ابتدای خلقتشان توسط عده قلیلی دیده می شوند و اکثریت مردم آنها را نمی بینند و از کنارشان به سادگی عبور می کنند. بسیاری از آن معدود افراد نیز که ظهور فناوری ها را درک کرده اند ، فناوری های نوظهور را نشانه ای از تجمل گرایی و تجدد بی حاصل دانسته و به برخی انگشت شمار که ظهور آنها را با هیجان و علاقه تعقیب می کنند با تعجب می نگرند. ولی فناوریهای رند و خزنده، پایداری کرده؛ بسیار آرام به زندگی تک تک ما نفود می کنند به گونه ای که اینبار ورودشان ملموس  نیست، گوئی بود و نبودشان یکی است . ولی پس از کمی دست اندازی به زندگیمان در اندک زمانی ، امور روزمره مان را تحت کنترل خود در می آورند و ناگهان موج می آفرینند. فرایندهای جاری را منسوخ  نموده؛ جهان اطرافمان را دگرگون ساخته؛ و شاهرگ زندگیمان را در دست می گیرند و ناگهان بسیار قدرتمند متجلی می شوند. در آن هنگام ما در می یابیم که زندگی بدون آن ها تا چه اندازه دشوار و یا حتی غیر ممکن است.از آن پس با وجود این فناوریها  رنگ جهان متفاوت می شود . ما رویا های مان را با وجود آنها شکل می دهیم و بی صبرانه هر تحول تازه ای درباره آنها را به انتظار می نشینیم . فناوری اطلاعات  که  به صورت مستقل یا از طریق بسیاری از فناوری های نوین جدید متجلی می شود از جمله این فناوریهای رند و خزنده است که امروزه در تار و پود زندگی ما نقش اساسی را ایفا می کند . فناوری اطلاعات زیر ساخت دستیابی به ابر فناوریهایی است که دنیای آینده را به طور قطع دگرگون خواهد کرد.

2-  نقش فناوری اطلاعات در حوزه های (توسعه علمی و ارتقاء کیفیت سلامتی )چیست؟ 

 امروزه نقش فناوری در ارتقاء سرعت و دقت اجرای فعالیتهای روزمره و کسب بهره وری موثر در تمامی سازمانها با ماهیت کاری گوناگون ، به روشنی نمایان است. سرعت تحولات و پیشرفت تکنولوژیهای وابسته به آن که کلیه نیازها و سطح انتظارات جدید بشریت را پوشش می دهند ، نه تنها غافلگیر کننده است  بلکه مفاهیم جهان علمی و شکل زندگی انسان را دگرگون ساخته و امکان رصد کردن تعاملات واقعی میان حوزه های علمی گوناکون اعم از مهندسی ، پزشکی  ، اقتصاد  و مدیریت را فراهم آورده است. از اين رو، متصديان امور مملکتي که خواهان افزايش قدرت رقابت جهانی ، ثروت ملي ، بهبود بخشيدن به شاخصهاي زندگي شهروندان و ارتقاء کیفیت سلامتی آنان هستند، برای مسلط شدن بر جریان رشد این فناوری می کوشند تا آخرین پیشرفتهای این سلاح سرد استراتژیک را در اختیار داشته باشند.

3- یکی از ویژگی های برجسته همایش را ذکر کنید.

درطی این همایش در نظر داریم ، ضمن بر گزاری یک "مسابقه ملی تحت عنوان " شمس" ، نسبت به معرفی ایده های نوین و منتخب مرتبط با کاربردهای فناوری اطلاعات در صنعت بهداشت که ضمن اجراء به تولید محصولات جدید، افزایش کیفیت محصولات و خدمات ، تجلی نوینی از فعالیتها وخود کفائی ملی می انجامد، اقدام کرده و زمینه های تحقق آن را فراهم نمائیم. واژه شمس که برگرفته از "شناسائی مبتکران سرآمد" می باشد ، نمایانگر خورشیدی است که مسیر دستیابی به مرزهای تکنولوژیک را روشن می سازد .در حقیقت  هر روزه مرزهای زمینی، توسط اختراعات و ابتکاراتی که با خلاقیت مبتکران و نوآوران به حقیقت می رسند به مرزهای تکنولوژیک تغیر موقعیت می دهند.

www.irna.ir/tehran/fa/News/828032961396/07/24
بدینوسیله به اطلاع تمامی ثبت نام کنندگان محترم "اولین همایش ملی کاربردهای فناوری اطلاعات درحوزه های توسعه علمی و ارتقاء کیفیت سلامت با رویکرد اقتصاد مقاومتی" می رساند


اطلاعیه شماره پنج: بدینوسیله به اطلاع تمامی  ثبت نام کنندگان محترم  "اولین همایش ملی کاربردهای فناوری اطلاعات درحوزه های توسعه علمی و ارتقاء کیفیت سلامت با رویکرد اقتصاد مقاومتی" می رساند:

به منظور دریافت کارت خود در روز همایش  شماره کارت خود را از سایت بی همتا(منوی اطلاع رسانی – فایل ها) دریافت کرده و در روز همایش با ارائه آن کارت خود را دریافت نمایند.

لینک دریافت شماره کارت                                                                                                                  

bihamta.faran.ac.ir/fa/files.php

اطلاعیه شماره چهار: ضمن عرض تبریک بابت پذیرش چکیده ارسالی، از شما خواهشمندیم که تا تاریخ 13 بهمن ماه نسبت به ارسال اصل مقاله جهت داوری نهایی و سابمیت اصل آن در سایت بی همتا اقدام نمایید. همچنین لازم به ذکر است چنانچه اصل مقاله مطابق با فرمت بارگذاری شده در سایت نباشد و چکیده آن شامل چهار بخش" اعم از مقدمه، روش پژوهش، یافته‌ها و نتیجه گیری نباشد " از پذیرش آن معذوریم . لذا خواهشمند است چکیده ها را در فرمت چکیده و اصل مقاله را در فرمت اصل مقاله منظم فرموده همراه با هم از طریق" ارسال اصل مقاله " ارسال بفرمائید.

اطلاعیه شماره سه : قابل توجه آن دسته از محققینی که  نسبت به ارسال چکیده مقاله خود اقدام نموده اند :

 پذیرش چکیده به معنای پذیرش قطعی مقاله نیست . مقالاتی که موضوع آنها با محورهای همایش مرتبط بوده ، مورد پذیرش اولیه قرار گرفته اند. لذا محققان ملزم به ارسال اصل مقاله تا تاریخ 96/11/10 به منظور داوری نهائی می باشند . نتایج داوری نهائی وضعیت مقاله به لحاظ پذیرش قطعی در قالب سخنرانی یا پوستر را  مشخص می نماید . نتایج پذیرش قطعی مقالات پس از دریافت اصل مقاله در پورتال شخصی محقق درج خواهد شد .

اطلاعیه شماره دو: قابل توجه آن دسته از محققینی که چکیده مقاله آنها پذیرش اولیه شده است :

خواهشمند است به جهت ترتیب اثر دادن به اصل مقالات، فرمت مصوب مقالات همایش که در سایت بی همتا  بارگذاری شده است را مورد توجه قرار دهید .

بسیاری از چکیده مقالات دریافتی در فرمت مصوب همایش قرار ندارند. لطفا در زمان باقیمانده تا ارسال اصل مقاله ، چکیده و اصل مقاله را در فرمت همایش مرتب نموده و ارسال نمائید .
 

اطلاعیه شماره یک: با توجه به ظرفیت محدود باقیمانده سالن همایش به اطلاع تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه فاران می رساند، در صورت علاقمندی به حضور در همایش  در اسرع وقت نسبت به ثبت نام مبادرت نمائید.

  شایان ذکر است  با توجه به حضور اکثریت دانشجویان گروه ارشد تجارت الکترونیک در این همایش ، شاهد هم اندیشی ، هم افزائی ، همکاری و تقویت پنل تجارت الکترونیک در روز همایش خواهیم بود که امید است در سایر گروهها نیز شاهد تحرکات مشابه باشیم .
 طی این اطلاعیه از حضور پر رنگ دانشجویان ارشد تجارت الکترونیک دانشگاه فاران به دلیل همکاری در کمیته اجرائی و مشارکت قوی در روز همایش تجلیل می گردد.

 

دبیر اجرایی همایش

لینک کانال تلگرامی بی همتا

https://t.me/Bihamta_faran


1396/07/22
به اطلاع تمامی اساتید، دانشجویان و پژوهشگران گرامی می‌رساند؛ امکان نمایه سازی مقالات پذیرفته شده در این همایش از سوی کمیته علمی همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) فراهم گردیده است.


به اطلاع تمامی اساتید، دانشجویان و پژوهشگران گرامی "اولین همایش ملی کاربردهای فناوری اطلاعات در توسعه علمی و ارتقا کیفیت سلامت با رویکرد اقتصاد مقاومتی" می‌رساند؛ امکان نمایه سازی مقالات پذیرفته شده از سوی کمیته علمی همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) فراهم گردیده است.

دبیر اجرایی

لینک کانال تلگرامی بی همتا

https://t.me/Bihamta_faran

1396/07/20
بر اساس مصوبات شورای سیاستگذاری همایش ، به منظور ارائه خدمات ارزنده به فرهیختگان شرکت کننده ، دبیرخانه همایش نسبت به تهیه و ارسال گواهینامه معتبر حضور در همایش و ارائه مقالات به نویسندگان اقدام خواهد نمود.


بر اساس مصوبات شورای سیاستگذاری همایش ، به منظور ارائه خدمات ارزنده به فرهیختگان شرکت کننده ، دبیرخانه همایش نسبت به تهیه و ارسال گواهینامه  معتبر حضور در همایش و ارائه مقالات به نویسندگان اقدام خواهد نمود. شرکت کنندگان و سخنرانان می توانند پس از برگزاری همایش به منظور اخذ مدارک معتبر به پنل  کاربری خود مراجعه نمایند .

صفحه اولصفحه قبل12 صفحه بعدصفحه آخر